A A+ A++

Jeśli jesteś w trakcie rekonwalescencji i zbliża się koniec Twojego zasiłku chorobowego, możesz ubiegać się o wyższe od 1 lipca świadczenie rehabilitacyjne. Formalności związane z tym wnioskiem składasz w ZUS.

Fot. Shutterstock / Warszawa w Pigułce

Po pierwszych 33 dniach zasiłku chorobowego opłaconego przez pracodawcę, pracownik otrzymuje zasiłek chorobowy z ZUS na maksymalnie 182 dni – w przypadkach gruźlicy lub ciąży jest to 270 dni.

Często jednak pracownik potrzebuje dłuższego czasu na powrót do zdrowia. Wówczas istnieje możliwość uzyskania świadczenia rehabilitacyjnego, które przysługuje na dodatkowe 12 miesięcy.

Pierwsze trzy miesiące świadczenia rehabilitacyjnego to 90% wartości zasiłku chorobowego. Następnie przez kolejne 9 miesięcy wartość ta obniża się do 75%. Kobiety w ciąży są wyjątkiem, otrzymując 100% stawki. Minimalna kwota świadczenia nie może być niższa niż pensja minimalna obniżona o około 13%. Do lipca minimalna kwota wynosiła 3011,52 zł, ale od tego miesiąca wzrosła do 3106,44 zł.

Chcąc złożyć wniosek o świadczenie rehabilitacyjne, należy wypełnić druk ZNp-7, dołączyć zaświadczenie od lekarza orzecznika oraz wywiad zawodowy. Wszystkie dokumenty przekazuje się do ZUS osobiście lub przez PUE ZUS. Decyzję można spodziewać się w ciągu 60 dni, dlatego warto przesłać dokumenty przed zakończeniem okresu zasiłku chorobowego.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułStraż Miejska będzie przeprowadzać kontrole w domach i mieszkaniach! Posypią się grzywny? [15.08.2023]
Następny artykułZrobisz zdjęcie i zapłacisz karę finansową! Nowe przepisy w drodze [15.08.2023]