A A+ A++

Sejm przyjął 7 lipca br. nowelizację kodeksu karnego, wprowadzającą zakaz fotografowania. Zakaz nie będzie uniwersalny, ale będzie dotyczył obiektów, które mają kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa narodowego i obrony kraju.

Fot. Pixabay

Ustawa o zmianie Kodeksu karnego i innych ustaw przeszła przez Sejm dzięki głosom koalicji rządzącej i trafiła do Senatu. Wprowadzone poprawki nie miały wpływu na część dotyczącą zakazu fotografowania, więc ustawa wróciła do Sejmu i została przekazana do Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach.

Zgodnie z nowym artykułem 616a w projekcie:

„Bez uprzedniego zezwolenia, nie wolno fotografować, filmować ani inaczej utrwalać obrazu:

  1. obiektów kluczowych dla bezpieczeństwa i obronności państwa, oznaczonych specjalnym ‘znakiem zakazu fotografowania’;
  2. osób i mienia w tych obiektach (…), chyba że działania te są częścią ochrony obiektu istotnego dla bezpieczeństwa lub obrony narodowej.”

Warto dodać, że zakaz fotografowania niektórych obiektów już istnieje, zgodnie z rozporządzeniem z 2003 roku, obejmującym np. budynki policji, NBP, elektrownie i wojskowe zakłady produkcyjne.

W nowym porządku prawnym to administrator obiektu będzie mógł zdecydować o wprowadzeniu takiego zakazu, zatwierdzanego przez ministra obrony narodowej.

Dlatego też nieświadome zrobienie zdjęcia niepozornego budynku w mieście może okazać się naruszeniem zakazu, za co grozi grzywna, a nawet areszt.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKażdy może otrzymać 3100 złotych. Sprawdź warunki [15.08.2023]
Następny artykułZostań twarzą 400-lecia